Vítězství v literární soutěži Romano suno 2018

Za vyhlášením jsme vyrazili do Prahy

Již od roku 1997 pořádá nevládní nezisková organizace Nová škola literární a výtvarnou soutěž Romano suno – Romský sen. Tato soutěž je určena pro děti, píšící v romském jazyce, s jehož psanou formou se setkávají velmi výjimečně. Soutěž se pyšní podporou mnoha donorů a tradičně jsou její výsledky vyhlašovány na Americkém velvyslanectví v Praze. Naše základní škola každoročně do soutěže posílá literární i výtvarné příspěvky. Již v minulosti jsme se dočkali několika ocenění, na něž jsme pyšní.

V úterý 4. prosince jsme tedy vyrazili na vyhlášení 21. ročníku této soutěže s žákem 7. třídy Ondrejem Krištofem, který se dostal se svým příspěvkem mezi šest nejlepších. Do této kategorie bylo posláno celkem 134 literárních děl.  Organizátoři měli tento slavnostní den velmi pěkně připravený. Lektoři dopolední program zaměřili na workshop v romském jazyce, kde si všichni finalisté mezi sebou popovídali a zahráli zábavné hry.  Po obědě následoval proslov amerického velvyslance Stephena B. Kinga a zaznělo několik písniček v romském jazyce.  Pak už došlo na očekávané vyhlášení.  Ondrej Krištof se ve své kategorii umístil na 1. místě. Odborná porota složená z romských i neromských odborníků - literátů, výtvarníků i režisérů - ocenila přirozenost, spontánnost, ale i rozsah jeho příspěvku, v němž Ondra krásně píše o své rodině a vztahu ke škole.  Ondreji gratulujeme!

Jeho příspěvek si můžete přečíst ve sborníku prací Romano suno 2018 a přímý přenos ze slavnostního vyhlášení vítězů literární soutěže vysílala ROMEA TV a můžete jej shlédnout ze záznamu, tak jako žáci naší školy na odkazu:

(J. Kulhánek)