Maškarní karneval v novém

Jak se starší děti staly organizátory

Lidové zvyky a tradice provázejí člověka odpradávna, jsou důležitou součástí kulturního dědictví našeho národa.  I naše škola má svoje tradice a rituály, které pomáhají ke stmelování našeho kolektivu a k udržování hodnot lidové kultury. Jednou z těchto tradic je maškarní karneval. Jeden den v roce se ve škole sejde plno princezen, Karkulek, rytířů, kočiček a upírů. Letos ale bylo všechno jinak. Ve škole pobíhaly jen malé princezny a malé kočičky s malými bojovníky a malými upíry, protože velké děti se staly organizátory her pro ty malé. Nejdříve bylo třeba připomenout tradici a zvyky masopustu. Ne všichni vědí, proč je maškarní karneval vždycky v zimě, co znamená Tučný čtvrtek a Popeleční středa, jak se pochovává basa a proč se tančí s medvědem. A pak už hurá na hry a soutěže. Žáci z druhého stupně připravili skládání pohádkových postaviček, pomohli malým vyrobit si „Strakatého“ a zahráli na hudební nástroje k tanci s medvědem. Děti si dokonce mohly ve dvojici zajezdit na maškarní kobyle. V tělocvičně byste mohli vidět střílení do šašků, překážkovou dráhu, stříhání lízátek a housenku z lidských těl. A všechna zbylou energii vypustily maškary v tanci. A tak nám vznikl jeden nový hezký zvyk, kdy se starší starají o ty menší a ty menší jim za to hezky poděkují.

(Lenka Machová)